DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Výstava k 20.výročí založení klubu

Vítejte na stránce mkceskatrebova.websnadno.cz v sekci Výstava k 20.výročí založení klubu

Úpravu tohoto bloku zahájíte dvojklikem...

 

Českotřebovští mineralogové vystavují v Hernychově vile

 

        Na přelomu roku uplyne  dvacet let od doby, kdy skupina nadšenců z České Třebové a z Ústí nad Orlicí spojila své síly a založila v regionu spolek, který dostal do vínku název Mineralogický klub Česká Třebová. Jak název napovídá, jeho členy se stali převážně zájemci o mineralogii a paleontologii. V současné době má mineralogický klub devadesát členů a v jeho řadách jsou nejen amatéři, ale i osobnosti z vědeckého světa od nás i ze zahraničí. Mnozí, díky své profesi, procestovali celý svět a přispěli tak k propagaci  klubu za hranicemi státu.

      Dvacet let existence spolku dává pádný důvod k ohlédnutí za léty, naplněnými usilovnou prací. Za dobu existence klubu  bylo uskutečněno přes dvě stě přednášek a besed s geologickou, mineralogickou a paleontologickou tematikou. Do České Třebové přijela více než stovka lektorů a významných hostů a vězte, že to pro posluchače vždy byla zajímavá škola cestovatelských zkušeností, přírodních věd i kusu historie. Neodmyslitelnou součástí klubové činnosti byly vždy exkurze a práce v terénu. V uplynulých dvaceti letech jsme navštívili na pět set zajímavých mineralogických a paleontologických lokalit u nás i v zahraničí.

      Není to tak dávno, kdy jsme si v českotřebovském městském muzeu připomněli naši patnáctiletou historii a není náhodou, že pro další výstavu bylo vybráno Ústí nad Orlicí. Pod názvem Kamenná krása představuje mineralogický klub v  prostorách Hernychovy vily ukázky z bohaté sběratelské činnosti svých členů. Vedle mineralogických rarit z různých končin světa, jsou na výstavě k vidění minerály z nejbližšího regionu, drahé kameny, přístroje k jejich určování a také meteority a tektity. Paleontologická expozice nás zavede do časů, kdy naše území leželo ještě na dně moře a na zcela jiných zeměpisných souřadnicích, než je tomu dnes.

      Srdečně zveme návštěvníky do Městského muzea v Ústí nad Orlicí na výstavu, která je v našem regionu zcela ojedinělá. Přejeme jim, aby se potěšili pohledem na krásné nerosty i vzácné zkameněliny, které jsou výsledkem mnohaleté sběratelské práce členů Mineralogického klubu Česká Třebová. Výstava potrvá až do 12.ledna příštího roku a věřte, že nebudete zklamáni. Neživá příroda zde nabízí k vidění část ze svých opravdových pokladů.

 

                                                                                                        Milan Michalski      Jan Peringer